نکات مهم خرید ملک در استانبول

 • ۳۴۶
نکات مهم خرید ملک در استانبول

نکات مهم خرید ملک در استانبول

نکات مهم خرید ملک در استانبول که قبل از اقدام به خرید ملک باید بدانید

هنگام خرید ملک در ترکیه باید به نکات زیر توجه کنید:

اولین گام برای خرید ملک شناسایی منطقه ایست که میخواهید در آن اقدام به خرید ملک کنید . دوم از اینکه ملک مدنظر قبلا به خارجی فروخته شده اطمینان حاصل کنید. در غیر اینصورت روند پروسه تحویل سند شما طولانی خواهد بود . در نهایت ملکی را خریداری کنید که دارای سند 6 دانگ باشد و همچنین قابل اسکان باشد.اول اینکه تغییر قیمت املاک در ترکیه بر اثر افزایش نرخ سود سپرده های بانکی است.

نکته دیگر اینکه طی چند ماه اخیر دولت ترکیه سیاست هایی در خصوص موضوع نرخ ارز ترکیه اجرا کرد و نرخ سود بانکی را جهت کنترل قیمت ارز افزایش داد. به سبب همین امر، افراد بیشتری ملک های خود را فروختند تا بتوانند پول آن را سپرده گذاری کنند  و سود بیشتری دریافت کنند. و این امر باعث شدقیمت ملک باعث کاهش قیمت شوند به نفع سرمایه گذارانان ایرانی خواهد بود.

نکته دیگر اینکه افراد دارای ملک های ۵ میلیون لیر به بالا به استثنا ملک های دیگرشان اگر ملک  جدیدی نیز خریداری کنند باید سالیانه مالیات ۱ الی ۳ درصدی پرداخت کنند.
قانون ذکر شده به دلیل بیماری کرونا با تاخیر از شروع سال جدید اجرا خواهد شد‌.
در صورت خرید املاک لوکس باید همانند دیگر شهروندان ترک مالیات پرداخت کنید. مگر اینکه ملک را به نام همسر و یا فرزندان بالای ۱۸ سال خریداری کنید‌‌.

هنگامی که شما ملکی را انتخاب و با هدف شهروندی خریداری میکنید طبیعتا مبلغی را به فروشنده پرداخت میکنید و این مبلغ از حساب متقاضی به حساب فروشنده واریز میشود توجه داشته باشید که فقط فرد متقاضی  و یا وکیل قانونی فرد وکالتا از حساب فرد میتواند  واریزی را انجام دهد.

بسیاری از افراد دچار اشتباهاتی میشوند و نمیتوانند با خرید خانه شهروندی بگیرند زیرا مقادیری از پول را به صورت نقدا به فروشنده تحویل میدهند و بعد نمیتوانند مبلغ کامل ۲۵۰ هزار دلار را مستند سازی بکنند. دقت داشته باشید که این مبلغ فقط باید از حساب پرداخت شود .

طبق قانون مالک قبلی یا مستاجر میتواند تا 45 روز پس از انتقال سند در منزل سکونت داشته باشد.

 

خرید املاک در حال ساخت

 • از معتبر بودن شرکت مدنظر اطمینان حاصل کنید.
 • قرارداد مربوطه را به خوبی مطالعه و وکیل خود را در جریان قرارداد بگذارید.
 • مشخصات فنی پروژه را برای اطلاع از مصالح و شیوه ساخت و … بررسی کنید.
 • میزان پیشرفت پروژه را از شرکت مربوطه پیگیری کنید.

 

خرید زمین در ترکیه

 • سراغ زمین های ارزان قیمت نروید زیرا ممکن است  جزئی از فضای عمومی، تفریحی یا در حریم راه‌ها باشند.
 • وضعیت و محدوده ی زمین مدنظرتان را به خوبی بررسی کنید.
 • زمین موردنظرتان باید کمتر از 2 سال به تایید شهرداری رسیده شده باشد. در غیر این صورت زمین مدنظر به تملک شهرداری در می آید.
 • هر فرد خارجی میتواند حدود 30 هکتار زمین خریداری کند.
 • در هر منطقه یا شهر در ترکیه ، هر شهروند خارجی میتواند 10 درصد از کل اراضی را تملک کند.
 • میتوانید شراکتی زمین بخرید.

 

انتقال پول موقع خرید ملک

بسیاری از هموطنان ما نمیتوانند به فروشنده اعتماد کنند که اول مبلغ را واریز سپس سند را تحویل بگیرند،  دقت داشته باشید که هنگام انتقال مبلغ به شما پیامک هایی ارسال میشود و همچنین مدارکی بانکی وجود دارد که شما هنگام انتقال پول اشاره میکنید که بابت خرید ملک است حتی اگر فروشنده در ان لحظه از فروش صرف نظر کند شما حق استیفاء حقوقتان را بر اساس قوانین دارا میباشید، زیرا مراجعه بدون تاپو انجام گرفته و اسناد و مدارک وجود دارد و همچنین پول بصورت رسمی واریز شده است.

 

سیستم تاپو تاکاس

بر اساس قراردادی که بین اداره ثبت کشور ترکیه و سیستم بانکی کشور ترکیه برقرار شده ، حسابی اختصاص داده شده است به خریدار ملک برای انتقال پول که تاپو تاکس نام دارد .

شما با استفاده از سیستم تاپو میتوانید به بانک مراجعه کنید و نوشته ای را دال بر انتقال مقداری وجه بابت خرید خانه به حساب دیگری به مسئول بانک تحویل دهید بعد هنگامی که مشاهده کردید که سند هیچ مشکلی ندارد و طی مدت ۱۰ دقیقه این مبلغ به حساب فروشنده واریز میشود و شما میتوانید با امضا اسناد مربوطه سند خود را تحویل بگیرید .

مراحل سیستم تاپو تاکاس

 •  شماره حسابی مشخص میشود و مشخصات ملک در آن سیستم وارد میشود .
 • پول به میزان مبلغ خانه در آن حساب می ماند .
 • بعد از اینکه انتقال سند در ثبت اسناد انجام شد، از اداره ثبت پیامکی به بانک می آید تا بصورت اتوماتیک مبلغ موجود در حساب بانکی خریدار به حساب فروشنده واریز می شود .
 • در این روش هیچ ریسکی برای انتقال پول در زمان انتقال سند وجود ندارد همچنین در این سیستم خطر سرقت و کلاهبرداری از بین میرود .

مالیات سالیانه ملک در ترکیه

متقاضیان ایرانی که با خرید ملک شهروندی کشور ترکیه را دریافت نموده اند،موظف به پرداخت عوارض سالیانه املاک هستند. عوارض شامل مبالغ بالایی نمی شود و در سال دوبار در پایان شش ماه اول و دوم پرداخت می شود.
برای پرداخت این مالیات ابتدا با داشتن سند خود به شهرداری مراجعه میکنید و اظهارنامه مالیاتی را ارائه می دهند.
ارزیابی مالیات سالیانه بر اساس ارزش ملک می باشد و با دو قسط قابل پرداخت می باشد.

به قلم خانم دکتر الهام اکبری ناصر (وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری مرکز)

منبع : شرکت برآوپیس